
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 48 |
| Height | 1.4 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 1.14 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of DAC Channels | 3 |
| Max Input Voltage | 1.26 V |
| Sampling Rate | 80 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Settling Time | 12 ns |
| Resolution | 8 bit |
| Number of D/A Converters | 3 |
| Conversion Rate | 50 Msps |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | Current Source |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
